Kayra Medikal Çapa/İSTANBUL
 

Varis nedir?

Varis; vücudumuzda kanın geri dönüşünü sağlayan toplardamarın hastalığıdır. Kanın geri dönüşünü yerçekimine karşı etkili biçimde yapabilmek için toplardamarların içinde tek yönlü çalışan (yukarı doğru) kapakçıklar vardır. Bu kapakçıklardaki yetersizlik sonucu kan bacaklarımızda birikir. Zaman içinde bu biriken kanın oluşturduğu basınç cilt altındaki toplardamarların genişleyip görünür hale gelmesine neden olur.Özellikle bacağımızın iç yüzünde ayak bileğinden kasığa kadar seyreden ana toplardamarda (büyük safen damarı) oluşan geri kaçış daha küçük yüzeysel damarları etkileyerek bacaklarda diz altı ve üstünde varisler yapar.Varislerin bacaklarımızdaki görüntüyü çirkinleştirmesi dışında bacaklarda ağrı, şişlik ve dolgunluk hissine neden olur. Bazen gece krampları görülebilir. Eğer tedavi edilmezse zaman içinde egzama, cilt lekeleri hatta iyileşmeyen bacak yaraları gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Varis kimlerde olur?
Dünya üzerinde milyonlarca insan varis şikayeti ile doktora başvuruyor. Çoğunlukla kalıtımsal nedenler ön planda. Kadınların %40’ı erkeklerin %25’inde varis görülüyor.

Diğer nedenler;
- Hamilelik, doğum kontrol hapı alınması..
- Hareket azlığı, şişmanlık.
- İleri yaş.
- Bacak enfeksiyon ve travmaları, jartiyer yada sıkı lastikli çorap kullanımı eğilimi olanlarda varise neden olabilir.
- Uzun Süre ayakta durmak ya da oturarak çalışmak.
(Özellikle bacakları çaprazlaştırarak oturmak varis oluşumunu kolaylaştırır.)
- Spor yapmamak.
- Uzun Süreli seyahatler yapmak.
- Karaciğer hastalıklarının olması.
- Sıcak banyo, fazla güneşlenme, kum banyosu ve sıcağa aşırı maruz kalmak.
- Ailede genetik olması.
Varisin oluşmaması yada varisin düzelmesi için kullanılabilecek hiçbir ilaç yoktur.
Varis Tedavi Yöntemleri:
- Kompresyon Tedavisi VARİS ÇORABI ve BANDAJLAMA
- Lazerle Tedavi
- İğneyle Tedavi
- Varis Ameliyatları

Tedavinin temeli olan varis çorabını mutlaka herkes giymeli. Özellikle kırk yaşından sonra risk olsa da olmasa da varis çorabının giyilmesi çok yararlıdır. Çorap basınç yaparak kanın kalbe ulaşmasını sağlar. Varis çorabı yorulmayı önler.